Tarihe Tanıklık: Büyük Buhran’dan Beri Görülen En Sert Düşüş

Begüm Feyzioğlu

Begüm Feyzioğlu

Finans dünyası açısından hareketli bir haftadayız. Dünya Bankası-IMF Bahar Toplantıları 14.04.2020’de başladı ve 17.04.2020 tarihine kadar sürecek. IMF tarafından yapılan duyuruda COVID-19 salgını sebebiyle 2020 Bahar Toplantısının tarihte ilk defa internet ortamından yapılacağı duyurulmuştu.

Toplantıda Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan 2020 sayısı sunuldu. Rapor’un başlığı:  “Küresel Finansal İstikrar Görünümü: Covid-19 Zamanında Piyasalar“.

Raporun verdiği mesaj açık ve net: Küresel ekonomi 1930’ların Büyük Buhran’ından beri görülmemiş sert bir düşüş yaşıyor, bir süre daha yaşamaya da devam edecek. Ama tünelin ucunda ışık görülmüyor da değil. Biraz sabır, önceliklerin doğru belirlendiği realist politikalar, geçici ve hedef odaklı önlemler ile 2020 yılında olmasa bile, 2021’de düze çıkılabilmesi mümkün.

Raporu sunan IMF Para ve Sermaye Piyasaları Departman Müdürü Tobias Adrian tarafından kaleme alınan Önsöz‘de;

Bugün pek çok devlet tarafından uygulanan işyeri kapatması, sokağa çıkma yasağı gibi olağanüstü önlemlerin salgının yayılma hızını yavaşlatmak için elzem olduğu; bu önlemlerin uzun vadede kalıcı hasara yol açmayacağı, salgın kontrol altına alındıktan sonra kademeli olarak normalleşme adımları atılarak ekonomilerin toparlanabileceği

ifade ediliyor.

Begüm Feyzioğlu

Önceliğin insanların hayatını kurtarmak ve Covid-19 salgınından en çok etkilenen kişilerle şirketleri desteklemek olduğunun vurgulandığı raporda, ekonomiyi güçlü tutmak için mali, parasal ve finansal politikaların öneminin altı çiziliyor.

Ücretli izin, işsizlik yardımları, maaş yardımı, vergi ertelemeleri ve işletmelere yönelik likidite desteği Rapor’da belirtilen büyük, geçici ve hedef odaklı önlemler arasında.  

Raporun satır başları

  • Raporda, küresel ekonomik büyüme tahmini 2020 yılı için % 3,3’ten % – 3’e çekildi.
  • 2021 yılı içinse küresel ekonomik büyüme takvimi %3,4’ten %5,8’e çıkarıldı.
  • Salgının bu yılın ikinci yarısında kontrol altına alınarak azaldığı ve salgına karşı alınan tedbirlerin kontrollü olarak kaldırıldığı senaryoda küresel ekonominin toparlanacağı öngörülüyor.
  • Bu halde, ekonomik faaliyetlerinin zaman içerisinde normale dönmesi ve 2021 yılında % 5,8’lik büyüme kaydedilmesi bekleniyor.
  • Ancak en iyi senaryoda dahi 2020 ve 2021’de küresel hasılada toplam 9 trilyon dolar kayıp yaşanması bekleniyor.

Türkiye’de Durum

  • Rapor 2020 yılında Türkiye ekonomisi için %5 daralma öngörüyor.  
  • 2021 yılında ise %5 büyüme tahmin ediliyor.
  • Türkiye için yapılan enflasyon tahmini 2020 ve 2021 için %12 olarak açıklanmış.