Salda Gölü 24 Saat Canlı

Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsüne sahip Salda Gölü’nün en güzel izlendiği Beyaz Adalar Bölgesi’ne 24 saat yayın yapan kamera sistemi kurulduğu bildirildi. Haber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından duyuruldu. Bakanlık: ” Ülkemizin cennet köşelerinden Salda Gölü’nün korunması, koruma çalışmalarımızın da vatandaşlarımızca anbean takip edilebilmesi için bölgeye kurduğumuz kamera sistemiyle 24 saat canlı yayın yapıyoruz. ” ifadesini kullandı.

Ayrıca ” Burdur’un Yeşilova ilçesinde beyaz kumsalı ve turkuaz rengi suyuyla “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ünlenen Salda Gölü yakınında çevre düzenlemesi yapan yüklenici firmanın alandan usulsüzce aldığı malzeme, hassas çalışma ile yerine bırakılıyor.” denildi.

Aşağıdaki bağlantı üzerinden Salda Gölü’nü canlı izleyebilirsiniz:

https://www.saldagolu.gov.tr/csb2/kamera2.html

salda gölü 24 saat canlı

Salda Gölü’nde neler olmuştu?

Salda Gölü son zamanlarda sıklıkla gündemde olan bir doğal güzellik. Hafızamızı tazeleyelim ve son aylarda Salda Gölü’nde yaşanan olayları hatırlayalım.

Şubat – Mart 2019

300 bin metrekarelik Salda Gölüne, Millet Bahçesi yapılacağı, koruma alanının 295 bin kilometrekareye çıkarılacağı açıklandı. Karar gölün ekosisteminin zarar göreceği ve telafi edilemeyecek zararlara yol açacağı gerekçesi ile tepki topladı. Gölün imara açılacağı ve betonlaştırılacağı iddiaları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından reddedildi.

14 Mart 2019

Cumhurbaşkanı kararı ile Salda Gölü ve çevresi “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildi. 

Nisan 2020

Salda Gölü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında ziyarete kapatıldı.

Takip eden günlerde sarı damperli kamyonlar ve dozerler Salda Gölü’ne girdi. Salda Gölü’nün beyaz kumları araçlara yüklenerek taşındı. Yüreği kaldırabilenler için video burada: https://www.youtube.com/watch?v=ylviLkiVVYg

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuyla ilgili: “O görüntü tüm millet gibi beni de yaraladı. Burada doğal güzelliğimizi korumak isterken, bu kadar hassas davranırken bu hatalara izin vermeyiz” dedi ve araçlar gölden uzaklaştırıldı.


Son Yazılanlar