Müze Eğitimi: İnsan Kendi ile Kaç Kere Tanışır?

Av. Birgül FEYZİOĞLU

1977 yılından beri her yıl 18 Mayıs’ta müzeler gününü kutluyoruz. Müze eğitimleri, müzeleri geniş halk kitleleri ile tanıştıran en önemli etkinlikler. Müzeler, müze eğitimleri sayesinde koleksiyonlarını halkla tanıştırıyor. Böylelikle sanat ve kültür, müze eğitimleri aracılığıyla tüm topluma ulaşıyor.

Pandemi sürecinde müzeler ve müze eğitimi

Pandemi sürecinde bütün müzeler kapalı. Bir diğer ifade ile müzelere fiziken ulaşmak imkansız. Buna rağmen müzeler öneminden hiçbir şey kaybetmiyor. Aksine,  pandemi esnasında da özellikle online müze eğitimi etkinlikleri ile günlük hayatımıza renk katmaya, topluma katkı sağlamaya devam ediyor.

Müze eğitimi: Neden bu kadar değerli?

Müzeler, anlattıkları hikayeler ile ziyaretçilerine yeni bakış açıları kazandırmayı hedefliyor. Müzeler ve verdikleri eğitimler,  toplumların birbirlerini anlamasında önemli roller üstleniyor.

müze eğitimi, müze eğitimcisi, avukat müze eğitimcisi birgül feyzioğlu, türkiye barolar birliği müzesi. av birgül feyzioğlu
Fotoğraf: Sharon McCutcheon

Farklılıklara Saygı

Müzeler ve müze eğitimleri farklılıkları saygı ile karşılıyor. Yalnızca bununla kalmıyor; farklılıkları şiirsel bir bütünlükle ziyaretçisine sunuyor. Sonuç olarak, çeşitlilik ve çok renklilik müzeler ve müze eğitimleri sayesinde hayat buluyor.

Bir de tabii şu soruyu sormak gerekiyor:

Bir ziyaretçi müzede gördüğü bir eseri birden fazla kere neden görmek ister?

İşte bu sorunun cevabında müze eğitimi önemli bir yer tutuyor. İsmi eğitim; ama bu eğitim esasında eğlence, yaratıcılık ve kendini ifade ön plana çıkıyor.

Her müze eğitiminde katılımcı kendi ile yeniden tanışıyor. Kendi ile ilgili yepyeni bir özelliğini keşfediyor. Ve böylece, bir ziyaretçi bir müzeyi veya müzedeki bir eseri sadece bir sefer görmek ile yetinmiyor. Birden fazla kez aynı müzeyi gezmek ve her seferinde eserlere farklı açılardan yaklaşabilmek müze eğitimleri sayesinde mümkün oluyor. Bir başka deyişle, her yeni müze eğitimi ile birlikte, ziyaretçinin önünde bir başka cephede yepyeni bir pencere açılıyor.

müze eğitimi, müze eğitimcisi, avukat müze eğitimcisi birgül feyzioğlu, türkiye barolar birliği müzesi av birgül feyzioğlu
Fotoğraf: Mariano Ruffa

Müze eğitimlerinde her insan kendi ile tekrar tekrar tanışır dedik.

Öyleyse bu tanışmaya somut örnekler vermek mümkün mü?

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi

Somut örnekleri Türkiye Barolar Birliği (TBB) Hukuk Müzesi’nden verelim. Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi bir eğitim müzesi. Ve Hukuk Müzesi’nin kalıcı ve değişken pek çok kahramanı var. Bu kahramanlar tabiri tam yerinde, yediden yetmiş yediye pek çok müze ziyaretçisine arkadaşlık ediyor.

müze eğitimi, müze eğitimcisi, avukat müze eğitimcisi birgül feyzioğlu, türkiye barolar birliği müzesi

Kim bu kahramanlar?

Müzenin kalıcı kahramanları müzenin arşivi. TBB Hukuk Müzesi’nin hukuk kahramanları var. Mesela Süreyya Ağaoğlu, Cumhuriyet döneminin ilk kadın avukatı; Prof. Dr. Hamide Topçuoğlu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ilk kadın asistanı, ilk doktoralı öğrencisi; Prof. Dr. Faruk Erem, avukat, ceza hukuku profesörü, Türkiye Barolar Birliği’nin kurucusu, bunların bence hepsinden önemlisi hümanist hukuka şekil veren çok önemli isim. Her insanın değerli olduğunu savunan bir isim, üstelik bu kişi suçlu da olsa insan olma özelliklerini yitirmediğini savunuyor.

Müzenin değişen kahramanları ise müze eğitimlerinin ziyaretçileri. Ziyaretçiler, Hukuk Müzesi’ninve eğitimciler olacak bizlerin gözbebeği. Çünkü her eğitim ziyaretçi ile bambaşka bir renk alıyor.

Türkiye’nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu, üniversite öğrencisi bir ziyaretçi ile tanıştığında eğitim farklı bir renk alıyor. Huzurevinden 80 yaşında bir müze eğitimi ziyaretçisi Süreyya Ağaoğlu’nu bambaşka gözlerle bize aktarıyor. Müze eğitimleri bu yönü ile çok aktif ve yaşıyor. Her müze ziyaretçisi müzenin kalıcı kahramanlarına bambaşka bir ruh ve anlam veriyor.

2018 yılı UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından Troya Yılı ilan edilmişti.  Biz de Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi olarak Homeros’un İlyada destanını her müze eğitimi  ziyaretçisi ile yeniden yazdık. Her müze ziyaretçisi farklı eğitim, yaş ve kültürel yapısına göre Troya destanına bambaşka bir bakış açısı getirdi.

2019 yılı UNESCO tarafından, “Kutadgu Bilig’in Yusuf Has Hacib tarafından Yazılışının 950. Yıl Dönümü”  olarak UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı. Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig isimli eserinden hareketle her müze ziyaretçisi kendi hayat kurallarını oluşturdu.

Üniversite öğrencisi müze eğitimi ziyaretçilerimiz sıklıkla Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig isimli eserinin lise ve üniversite sınavlarında en çok sorulan sorular arasında yer aldığını; bu eseri hep ezberlediklerini, ama kitabın içeriği ile ilk defa tanıştıklarını ve bu kadar güzel olduğunu bilmediklerini ifade ediyorlar. Bir müze eğitimcisi için bundan güzel hediye ne olabilir?

Müze eğitimi örneklerini çoğaltmak mümkün. Sıkıcı olmamak adına müze eğitiminin ortak özellikleri, yaratmak, farklı düşüncelere saygı duymak, eğlenmek ve üretmek olarak özetlenebilir.

Görünmeyenin göründüğü, kültürel çeşitliliğin  saygı ile karşılandığı nice müzeler günümüz olsun.

müze eğitimi, müze eğitimcisi, avukat müze eğitimcisi birgül feyzioğlu, türkiye barolar birliği müzesi av birgül feyzioğlu
Fotoğraf: Gerd Altmann

Bu da hoşunuza gidebilir:

Erimtan Müzesi: Koleksiyonculuktan Müzeciliğe

Slide 2

Bugünkü söyleşimizde Psikoloji Bilim Uzmanı ve Aile Danışmanı Sayın Şirin Şinikçi’yi ağırladık. COVID-19 döneminde çocuk psikolojisine ilişkin bilinmesi gerekenler neler? Çocuğa ölüm haberi nasıl verilir? Çocukların kıyafet seçimleri nasıl ve niçin düzenlenir? Keyifli okumalar dileriz.

Slide 2

“1932 yılında Üsküdar’da doğan Ayfer Akkal, gerçek bir İstanbul hanımefendisi. Bin dokuz yüz otuzlu yıllardan itibaren tanıklık ettiği İstanbul’u; Cumhuriyet ilan edildikten sonra da etkisini hissettirmeye devam eden Osmanlı saray kültürünü; okuldaki izcilik ve atletizm maceralarını; iki çocuğunun birini IDSO’da başarılı bir müzisyen, diğerini ise seçkin bir iş kadını olarak yetiştirişini öyle canlı anlattı ki, konuşmamız hiç bitmesin istedim.” Begüm Feyzioğlu yazdı.

Slide 3

Devlet Tiyatrolarında ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarında ışık tasarımı alanında uzun yıllar çalışmış Ersen Tunççekiç ile röportaj yaptık.

Slide 3

Bana ilham veren bir cumhuriyet kadınının, azimli bir köy öğretmenin Bursa’dan Afganistan’a uzanan hikayesini anlatacağım size. Daha doğrusu o kendi hikayesini anlatacak, ben aracı olacağım. Kahramanımızın adı Gülten Bengür. Benim anneannem… Ama bu bilgiyi sadece bir detay olarak veriyorum. Çünkü anneannem olmak haricinde, yaşamının 87 baharına sığdırdığı o kadar macera var ki, “birinin anneannesi olmak” bunların yanında fazlasıyla sıradan kalıyor.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow