Koronavirüs Düşündüğümüzden Daha Fazla Kişiyi Enfekte Etmiş Olabilir mi?

Arda Tunççekiç

NLTimes’ın haberine göre; Hollanda’da Mart ve Nisan 2020 tarihleri arasında kan bağışında bulunan 10 bin kişinin kanında Koronavirüs taraması yapılmış. Yapılan taramada bağışçıların %3’ünde Koronavirüs antikoru tespit edilmiş. Acaba koronavirus gerçek sayıları açıklanan sayılardan, tahmin ettiğimizden çok mu fazla?

Sağlıklı bireylerin kanında %3 oranında coronavirüs antikoru tespit edildi

Bu demek oluyor ki; kanları analiz edilen bağışçıların %3’ü Koronavirüs ile enfekte olmuş ama büyük ihtimalle ya farkına bile varmadan ya da hafif belirtilerle hastalığı atlatmış. Sonuç olarak da bağışıklık sistemleri virüse karşı antikor geliştirmiş.

Burada önemli olan şu; kan bağışı yapanlar hasta olduklarından şüphe duyarak test yaptırmak isteyenler değil. Tam tersine sağlıklı olduklarını, kan bağışı yapabilme kriterlerini karşıladıklarını düşünerek kan bağışı yapanlar. Yani toplumdan “görünüşte sağlıklı” olan bir kesit.

Bahsedilen araştırma 10 bin kişi üzerinde yapılmış olduğundan elde edilen %3 değerinin oldukça güvenilir bir istatistiksel veri olduğunu düşünüyoruz.

Kendini sağlıklı hisseden 10.000 kan bağışçısını Hollanda nüfusunun geneline oranlarsak, Hollanda’da yaklaşık 500 bin kişinin Koronavirüs ile enfekte olup belki de farkında bile olmadan Covid19 hastalığını geçirmiş olduğu düşünülebilir.

Hollanda’da, hastaneye başvuranlar arasında yapılan testlerde bulunan ve resmi olarak açıklanan Covid19 hasta sayısının sadece 35700 olduğunu düşünürsek bu araştırma sonuçları son derece çarpıcı. Resmi olarak açıklanan sayının 15 katı kadar vaka olduğunu ve bunların resmi rakamlara yansımadığını düşünebiliriz.

Türkiye veya başka ülkelerde de farklı bir durum olacağını düşünmüyoruz. Bizler sağlık bakanlıkları tarafından açıklanan sayılara bakarak “ne kadar çok insan hasta olmuş, bu virüs ne kadar bulaşıcı” derken, aslında tahminlerimizin çok daha ötesinde bir bulaşma oranı olduğunu anlıyoruz.

Benzer bir haberde Amerika New York valisi Andrew M. Cuomo, yapılan testler sonucunda her 5 kişiden birinin Koronavirüs’e maruz kaldığını, Koronavirüs’ün Şubat 2020’de tespit edilmesinden oldukça önce çok sayıda insanı enfekte ettiğini düşündüklerini iletiyor. Konuyla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu durumda, eğer testler yapılırken ve sonuçlandırılırken sistematik bir hata yapılmamışsa şu sonuçlara varabiliriz:

1- Koronavirüs bilinenden çok daha bulaşıcı.

2- Koronavirüs toplumlarda açıklanandan çok daha fazla insana bulaşmış durumda.

3- Koronavirüs’ü belirti göstermeden veya hafif belirtilerle geçiren insan sayısı yüksek olarak bilinmesine rağmen bilinenden de çok daha fazla.

4- Bir önceki maddeye bağlı olarak, CFR (Case Fatality Rate) olarak adlandırılan vaka başına ölüm oranı da açıklanan rakamların altında.

Covid-19 belirtileri gösteren ve zaten büyük ihtimalle hastalığı geçirmekte olan kişilerde Koronavirüs testi yapılmasının yanısıra, hastalık belirtisi göstermeyen kesimde antikor taraması yapılması virüsün ne kadar yayılmış olduğunu daha net bir şekilde belirleyerek karantina uygulamalarının ne zaman sonlandırılabileceği konusunda ışık tutabilir.