Kısa Kısa: Kısa Çalışma Ödeneği

Av. Betül Kocaman

Herkese merhaba! COVID-19 pandemisi sebebiyle uygulaması gündeme getirilen kısa çalışma ödeneği hakkında detaylı bir incelemeyi 29 Mart tarihli yazımızda yapmış idik. Ancak yazının yazıldığı tarihte henüz ödeneğin nasıl uygulamaya konacağı, nasıl hesaplanacağı ve nereden para çekilebileceği gibi hususlar netlik kazanmamıştı. Bu konuların netlik kazanması ile birlikte ikinci bir yazı kaleme almaya karar verdik. Bu yazıda kısa çalışma ödeneğinin uygulaması ile ilgili sorulara açıklık getireceğiz.

Öyleyse başlayalım…

İşvereniniz sizin için kısa çalışma ödeneğine başvurdu. İŞKUR başvuruyu değerlendirdi ve onayladı. Bu, maaşınızın bir kısmını işverenizden almaya devam edeceğiniz, bir kısmının ise İŞKUR aracılığıyla ödeneceği anlamına geliyor. Bu noktada akla gelen ilk soru şu:

Kısa çalışma ödeneğimin ne kadar olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Kısa çalışma ödeneğiniz İŞKUR tarafından onaylandıysa;

  • E-devlet şifreniz ile İŞKUR’a giriş yapabilir veya
  • E-devlet üzerinden “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama” ekranı üzerinden

ödeneğinize ilişkin detayları görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıda İŞKUR üzerinden sorgulama ekranı görüntüsü yer almakta:

kısa çalışma ödeneği

E-devlet üzerinden görüntüleyebilmek için izleyeceğiniz yolu açıklayan ekran görüntüsü de burada:

kısa çalışma ödeneği

İŞKUR tarafından tarafınıza yapılacak ödeneği öğrendikten sonra ikinci soru geliyor:

Ödemeler işverene mi, doğrudan bana mı yapılacak?

kısa çalışma ödeneği ptt

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, doğrudan size yapılacaktır. Burada işvereninizin başvuru yapma usulüne göre iki ihtimal vardır:

İşveren başvuru yaparken maaş hesabınızı İŞKUR’a bildirmiş olabilir. Bu durumda kısa çalışma ödeneğiniz doğrudan maaşınızın yatırılageldiği hesaba yatacaktır.

İşvereniniz bir banka hesabı belirtmediyse ödemeler PTT aracılığıyla yine adınıza yatırılacak ve PTT bankamatiklerinden çekmeniz gerekecektir.

Bu konuyu da netleştirdiysek gelelim ödeneğin ne zaman yatacağına…

Kısa çalışma ödeneği hesabıma ne zaman yatacak?

kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak

İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre ödemeler her ayın 5’inde yapılacak.


Kaç ay süre ile kısa çalışma ödeneği alabilirim?

Şu an için kısa çalışma ödeneği başvuruları en fazla 3 ay için onaylanmaktadır. Bununla birlikte, pandemiden kaynaklanan krizin uzun sürmesi halinde Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılması mümkündür.

Özetle; kısa çalışma ödeneğini şu an için en fazla 3 aylık bir süreç gibi düşünmekte ama 6 aya kadar uzatılabileceğini de akılda bulundurmakta fayda var.

Ayrıca, şu an için işvereniniz 3 ay boyunca kısa çalışma yapılacağını planlamış olabilir ama olağan çalışma düzenine 3 aydan daha kısa sürede dönmeye de karar verebilir. Bu durumda İŞKUR’a yapılacak bir bildirimle kısa çalışmadan normal çalışma sistemine geçmeniz mümkündür.

İşverenim beni kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıyor ancak haftalık çalışma sürelerimde herhangi bir azalma olmadı. Hatta fazla mesai yaptığım zamanlar bile oluyor. Bu durumda ne yapılabilir?

kısa çalışma ödeneği

İşveren ve işçi bu süreçte kendisinden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak İŞKUR’a vermekle yükümlüdür. Bu noktada kusur işverene aitse yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden, işçiden kaynaklı ise bu fazla ödemeler yasal faizi ile birlikte işçiden tahsil edilecektir. Yasal olarak kısa çalışmaya geçirilmiş olmanıza rağmen olağan çalışma sürenizle veya daha fazla sürelerle çalıştırılıyorsanız bu durum hakkında İŞKUR’a şikayette bulunmanız halinde İŞKUR ödemiş olduğu ödeneği İşveren’den faizi ile birlikte geri alacaktır.


Dileriz bu açıklamalar yeterli olmuştur. Açıklığa kavuşturulmamış noktalar var ise aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.


Son yazılar: