Jabra Elite 75t ANC: Aktif Gürültü Önleme

Gökhan Kutlucan


Önceki yazılarımdan birinde Jabra Elite 75t kulaklık incelemesini yapmış ve bu kulaklıktan oldukça memnun olduğumu belirtmiştim. Ses kalitesi, şarj süresi, hafifliği, sorunsuz çalışması ve tüm özellikleriyle oldukça başarılı bir kulaklık.

Jabra, 22 Ekim 2020 tarihinde bir firmware güncellemesi (v2.0.0) yayınladı. Bu firmware güncellemesi ile kulaklığın yazılımında birkaç düzeltme yapılmış, maksimum ses seviyesi bir miktar yükseltilmiş.

Ayrıca en önemlisi, Jabra 75 Elite bu güncellemeyle birlikte ANC (Active Noise Cancellation) yani Aktif Gürültü Önleme özelliğini edindi. ANC, dış ortamdan gelen gürültüleri azaltan bir teknoloji.

Jabra Elite 75t Firmware Güncelleme İşlemi

Firmware güncellemesini yapmak için öncelikle cep telefonunuza Jabra Sound+ yazılımını kurmanız ve daha önceden yapmadıysanız, kulaklıkları telefonla pair etmeniz yani eşleştirmeniz gerekiyor. Jabra firmware güncelleme yazılımı bunu kontrol ediyordur tahminen ama siz yine de güncelleme öncesinde kulaklıkların ve kutunun şarj seviyesinin yüksek olduğundan emin olursanız iyi olur.

Güncelleme yapmak için programdaki yönergeleri takip etmeniz yeterli. Jabra Sound+ önce son çıkan firmware’i indiriyor ve kulaklıklara aktarıyor. Sonrasında kulaklıkları kutusuna koymanız ve kapağını kapatmanız gerekiyor. Kutunun üzerindeki led ışığı mor renk ile yanıp sönmeye başlıyor. 5-10dk içerisinde güncellemeniz tamamlanıyor ve kulaklıklar kullanıma hazır oluyor.

Jabra Elite 75t Firmware update is in progress

Jabra Elite 75t, ANC özelliği ne kadar etkili?

İlk olarak belirtmek gerekir ki, ANC özelliği tüm frekanslardaki sesleri engelleyemiyor.

ANC; fan sesi, klima sesi, trafik yoğunluğu olan bir cadde üzerinden geçen araçların çıkardığı “hsss” diye tanımlayabileceğim düşük frekanstaki sesler üzerinde etkili.

Kulaklığın firmware’ini yükledikten sonra Active Noise Cancellation menüsünden gürültü önleme özelliğini kişisel tercihinize göre ayarlamanız gerekiyor. Benim için en etkili ayar şöyle oldu:

Jabra Elite 75t ANC Settings

1’den 10’a kadar seçim yapılabilecek bir seviye seçimi menüsü yerine bu şekilde görsel bir araç tasarlanmış. Burada seçim yapabileceğiniz kutular bulunuyor. Dikey olarak ne kadar yukarıdan seçim yaparsanız, ANC o kadar etkili oluyor. Yatay olarak, sağ veya sol taraftaki kutuları seçerek, kulaklarınız arasında oluşabilecek farklılıklara göre özelleştirme yapabiliyorsunuz.

ANC Hangi Ortamlarda Kullanışlı

ANC’nin kafe veya restoran gibi müzikli-gürültülü-konuşmalı bir ortamda etkisini çok hissedemedim. Bu tür bir ortamlarda dışarıdan gelen gürültüyü %10 kadar azaltıyor diyebilirim. Fakat yine de bir miktar işe yarıyor; kulaklığı bir süre ANC açık kullanıp sonrasında kapattığımda, dışarıdan gelen seslerin aslında ne kadar fazla olduğunu farkettim.

Trafik akışının yoğun olduğu bir cadde kenarında yürürken ANC’nin etkisini çok daha iyi hissedeceksiniz. Araçların lastiklerinden ve motorlarından gelen ses %30-50 seviyesinde azalıyor. Gerçekten başarılı. Ankara’da Atatürk Bulvarı veya Eskişehir yolu yanında yürürken, veya İstanbul’da ana arterlerin yakınındaysanız oldukça işe yarayacaktır. Benzer şekilde, araba yolculuğu sırasında da içeri gelen sesi oldukça azaltıyor. Henüz uçak yolculuğunda denemedim ama uçak kabini içine gelen jet motorlarının sesini azaltmada da etkili olacağını tahmin ediyorum.

İşiniz veya ofisiniz trafiğin yoğun olduğu bir bölgedeyse, pencereleri açtığınızda sokağın-yolun sesi geliyorsa, bulunduğunuz ortamda klima veya havalandırma türü ses kaynakları varsa ANC’yi denemenizi tavsiye ederim.

Tamamen sessiz bir ortamdaysanız ANC’yi açtığınız zaman kulaklığın kendisi tarafından oluşan hsss sesini hafiften duyabilirsiniz. Evet, dışarıdan gelen yüksek seviyedeki hsss sesini bastırmak için geliştirilen ANC özelliği, kulaklığın tamamen sessiz bir ortamda, çok düşük seviyede de olsa benzer bir sesi kendisinin oluşturmasına neden oluyor. Bu nedenle, eğer kapalı bir mekanda, çok sessiz bir ortamdaysanız ANC özelliğini kullanmanın bir anlamı olmuyor.

Ayrıca ANC özelliğini kullandığınız zaman kulaklığın şarj süresi belirgin sekilde azalıyor. Jabra’nın sitesinde 7.5 saatlik kullanım süresinin 5.5 saate indiği bilgisi var. Bundan dolayı ANC’yi aktif edip etmeyeceğinize bulunduğunuz ortamda denedikten sonra karar vermenizi öneririm. Bulunduğunuz ortamda ANC’nin işe yaramadığını görüyorsanız, kulaklığın şarj süresini kısaltmanıza gerek yok.

Sonuç

Jabra Elite 75t ‘nin Aktif Gürültü Önleme özelliğinin bazı ortamlardaki etkisi kısıtlı olsa da bazı ortamlardaki etkisi müthiş.

Jabra Elite 75t zaten ses kalitesi, şarj süresi gibi öne çıkan özellikleri düşünülerek rahatlıkla alınabilecek bir kulaklık. Kulağa iyi oturuyor ve Aktif Gürültü Önleme özelliği olmadan bile dışarıdan gelen sesi oldukça azaltıyor. Buna bir de ANC özelliği eklenince piyasadaki en iyi kulaklıklardan biri olmaya devam ediyor.

Bu arada ben ANC özelliğini denerken, kulaklıkla birlikte gelen bir boy büyük silikon ucu kullanmayı denedim ve ses yalıtımı özelliğinin daha da iyi olduğunu gördüm. Kulaklığın ucuna takılabilen farklı boyutlardaki diğer silikon uçlar sizin de kulak yapınıza daha uygun olabilir, deneyip görmeniz gerek.

Hemen küçük bir not ekleyelim, yakında Jabra Elite 85t ülkemizde de satışa sunulacak. Jabra Elite 85t üzerinde bir ANC chip’i içeriyor ve kulaklığın ANC özelliğinin daha da başarılı olduğundan bahsediliyor. Şu sıralar kulaklık almak isteyenler acele etmeyerek Jabra Elite 85t’yi de inceleyebilirler.

Jabra Elite 85t özellikleri sayfasında ANC’nin ne kadar etkili olduğunu gösteren bir demo bulunuyor ve 75t modelinde edindiğim ANC deneyimine oldukça yakın. Göreceğiniz gibi, 85t modeli de dış ortam gürültüsünü tamamen sıfırlamıyor ama hissedilir şekilde azaltıyor. Siz de ANC’nin ne kadar etkili olacağını bu demo sayesinde görebilirsiniz.


Gökhan Kutlucan’ın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.