Jabra Elite 75t İncelemesi: 5 Yıldızlı Pekiyi

Gökhan Kutlucan

Jabra Elite 75t, yaklaşık 3 aydır kullanmakta olduğum bir kablosuz kulaklık. Bu süre zarfında neredeyse tüm özelliklerini test etme, artılarını eksilerini kapsamlı şekilde değerlendirme imkanım oldu. Bu yazıda, kablosuz kulaklık almayı düşünenler için iyi bir alternatif olduğunu düşündüğüm Jabra Elite 75t‘yi olabildiğince detaylı bir şekilde sizlere tanıtacağım.

Jabra Elite 75t kutu içeriği

Jabra Elite 75t yukarıda görmüş olduğunuz kutuda geliyor.

Kutusunu açtığınızda, içerisinden çıkanlar:

  • Ürünün şarj ve taşıma kutusu ile kulaklıklar,
  • Yedek kulaklık başlıkları (çeşitli genişliklerde),
  • USB Type-C şarj kablosu
  • Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi

Jabra Elite 75t ses kalitesi

75t, müzik dinleme esnasında 20 Hz – 20 kHz aralığında frekansları, cep telefonu görüşmelerinde ise 100 Hz – 8 kHz aralığındaki frekansları etkinleştiriyor. Türkçesi şu: sesler net, baslar kuvvetli. Üstelik çevreden gelen gürültüleri engelleyebilir, müzik deneyiminizi daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

Kaybolmayı önleyen mıknatıslı sistem

Kulaklıklar, taşıma ve şarj kutusunun içerisinde yerleşik geliyor. Hem taşıma ve şarj kutusunun kapağında, hem de kulaklıkların kutuya oturduğu yerlerde mıknatıs sistemi var. Dolayısıyla kutunun kapağının istemsiz olarak açılması, kulaklıkların düşmesi pek de mümkün değil. Çoğu zaman kulaklıkları çantamın küçük gözüne atıyorum, özel bir koruma kılıfı veya kutusu kesinlikle kullamadım. Ama buna rağmen bir kere bile kulaklıkların kutusunun çantada açıldığını, kulaklıkların şarj ünitesinden çıktığını görmedim. Dolayısıyla mıknatıs sistemine güvenebilirsiniz.

Jabra Elite 75t ağırlık

Kulaklıkların her biri 5.5. gram ağırlıkta. Son derece hafif. Şarj ve taşıma kutusu ile birlikte kolaylıkla cepte taşınabilir. Bir araba anahtarından daha fazla yer kaplamıyor. Tek sorun bu küçük boyutu kulaklığı kaybolmaya elverişli yapıyor. Özellikle de benim gibi biraz kafası dağınık bir insansanız, kulaklıklarınızı kaybetmemek için çaba sarf etmeniz, kulaklıkları kulağınızdan çıkarır çıkarmaz kutusuna yerleştirmeye özen göstermeniz gerekecek.

Spor ve yolculukta kullanım

Kulaklıkları koşarken ve fitness yaparken denedim. Her iki sporda da kulağımdan düşmediler ve hiçbir sorun yaşamadım. Araba yolculuklarında ise sarsıntının etkisi ile zaman zaman kulağımdan çıkabildiklerine tanık oldum. Yani 100% kulağınızdan çıkmaz diyemem ama çok rahat spor yapabilirsiniz ve biraz dikkatle yolculuklarda da kullanabilirsiniz. Kulaklıklar tamamen su geçirmez değiller ama toza ve tere karşı dayanıklı olduklarını eklemekte fayda var.

Jabra Elite 75t şarj olma

100% şarj ile Jabra Elite 75t, 7.5 saat gidebiliyor. 75t’yi bir önceki model olan 65t’den ayıran en önemli hususlardan biri de zaten pil ömrünün hatrı sayılır ölçüde arttırılmış olması. Ayrıca Apple’ın 5 saat kesintisiz müzik sunan AirPods alternatifine göre de daha iyi bir performans sergilediğini de söylemeden geçmeyelim.

Kulaklıkların bir artısı da USB Type-C şarj kablosu ile şarj oluyor olmaları. Henüz wireless şarj özelliği gelmemiş. Muhtemelen bir sonraki modelde gelecektir.

15 dakikalık şarj ile yaklaşık 1 saatlik kullanıma erişmek mümkün. Ayrıca 75t, kutusuyla birlikte yaklaşık 2 buçuk saatte tamamen şarj oluyor.

Jabra Elite 75t gürültü engelleme

Gürültü engelleme teknolojisi hakikaten çok başarılı. Kalabalık ofislerde çalışıyorsanız, bir kafede odaklanmanız gereken bir proje üzerinde çalışıyorsanız bu özellik hayat kurtarıcı.

Ayrıca yolda yürürken, gürültüleri duymanız ve ona göre önlem almanız gereken durumlarda tek tuşla devre dışı bırakılabiliyor.

Jabra Elite 75t cihaz eşleştirme

Kulaklıklar aynı anda iki elektronik cihaz ile eşleşebiliyorlar. Ben genelde bilgisayarımdan müzik dinlemeyi tercih ediyorum. Bilgisayarımla ve telefonumla eşleştirdiğim zaman hem müzik dinleyebiliyorum, hem de gelen aramaları kulaklık üzerinden cevaplayabiliyorum.

Telefon görüşmeleri

Telefon görüşmelerinde ses kalitesi iyi, şu ana kadar hiçbir şikayet ile karşılaşmadım.

Konuştuklarım karşı tarafça rahat anlaşılıyor ve gürültülü ya da rüzgarlı ortamlarda dahi negatif bir geri bildirim almadım. Sanırım cihazın dörtlü mikrofon desteğinin olması arama kalitesini arttıran bir etken.

Jabra’nın Sound+ uygulaması

Açıkçası bu uygulamayı indirirken tereddütlerim vardı. Bir kulaklık uygulaması ne işe yarar? Nasıl bir katkı sağlayabilir? Yine de uygulamayı indirdim ve o günden beri telefonumda yer almakta. Uygulamanın en kritik özelliği (ve hala silmemiş olmamın sebebi diyebilirim) kulaklıklarınızdan birini düşürdüğünüzde, uygulama aracılığıyla “kulaklığımı bul” moduna geçerek, kayıp kulaklığın bir alarm çalmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece, kulaklığı yakın bir yerde kaybettiyseniz, kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Bence sırf bu özellik için bile uygulama indirilmeye değer.

Bunun dışındaki özellikler, ekolayzır ayarları, güncellemeler, uyku moduna gibi… Çok fazla kullandığımı söyleyemeyeceğim. Ama müzik kalitesini kişiselleştirmeyi önemseyen kullanıcılar için önemli olabilir. Ben biraz daha amatör bir dinleyiciyim.

Özetle Jabra Elite 75t

Ses kalitesi iyi bir kablosuz kulaklık arıyorsanız ve biraz da bütçeniz var ise, Jabra Elite 75t’yi hiç düşünmeden alın, pişman olmayacaksınız.

Son Yazılar: