Ankara’nın Saklı Kenti Gordion

Friglerden Selçuklulara kadar uzanan 4 bin yıllık tarihi ile Anadolu’nun kenti Gordion, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır. Tümülüs mezarları ve buradaki çalışmalarda bulunan arkeolojik eserleri ile Anadolu tarihine ışık tutmaktadır.

Ankara’nın Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyünde bulunan bu antik kentteki tepecikler “tümülüs” denilen mezarlar sebebiyle oluşmuştur, bölgede bulunan 128 tümülüsün en büyüğü  Frig Kralı Midas’a için yaptırılan Tümülüs,  Gordion Müzesi’nin tam karşısında yer almaktadır. Müzede çoğunlukla kentin bulunduğu höyükte ve çevresindeki tümülüslerdeki çalışmalardan elde edilen arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Müze Girişi

Friglerin başkenti Gordion’da şimdiye kadar yapılan kazı çalışmalarında antik kentin ana giriş kapısı, güney surları ve güney kapısıyla beraber Erken Bronz çağından Ortaçağ’a kadar uzanan birçok yapı ortaya çıkarılmıştır. Kent 1890 yılında bir demiryolu inşası esnasında fark edilmiş ve sonrasında yapılan kazı çalışmaları ve tarihi eserler ışığında buranın Gordion Antik Kenti olduğu anlaşılmıştır. Gordion Müzesi’nde Büyük Tümülüs’ten (Midas Tümülüsü) çıkan fibulalar (çengelli iğne) kaseler, yazıtlar yer almaktadır; ayrıca Eski Tunç çağına ait çanak ve çömlekler ve Selçuklu dönemine ait kandiller müzede oldukça ilgi görmektedir.  Milattan önce 9. yüzyılda yapıldığı düşünülen dünyanın en eski mozaikleri de yine bu müzede yer almaktadır.

Frig çanak-çömlekleri


M.Ö. 9. yy’a tarihlenen Frig Çakıltaşı Mozaikleri

Antik kentte kazı çalışmalarına başkanlık eden Amerikan Arkeolog Prof. Dr. Brian Rose, kazılara ilişkin elde ettikleri kalıntılar ışığında milattan önce 2300 yılından milattan sonra 1400 yılına kadar yaşam sürdürüldüğünün kanıtlandığını belirtmiştir. 1955 yılındaki çalışmalarda bulunan ve günümüzde restorasyonu devam eden antik kentin ana giriş kapısında çalışmalar devam etmektedir.

Restorasyon Çalışmaları

Antik kente ve müzeye ulaşım sağlayabilmek için Polatlı’dan Yassıhöyük köyüne giden araçlara binilmesi gerekmektedir. Araba ile ulaşım için Ankara Eskişehir kara yolunda Polatlı’yı geçtikten sonra yolun sağında kalan tabela ile Gordion Antik kentine ve burada bulunan müzeye ulaşmak mümkündür.

Bunlar da ilginizi çekebilir: