Full 1
SİNEM AYABAK
GÖBEKLİTEPE: 12 BİN YILLIK GİZEM
Full 1
Shadow

Hakkında yazılan kitaplar, makaleler, yayınlar ve belgesellerin ardından Türk yapımı Netflix dizisi Atiye ile tekrar gündeme gelen Göbeklitepe, tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak bilinmektedir. Arkeologların ve turistlerin büyük ilgi gösterdiği ‌‌Göbeklitepe, geçmişimizin tüm gizemli gerçeklerini gözler önüne sermektedir. Burada yapılan bütün araştırmalar bize yerleşik yaşam hakkında ve eski medeniyetlerin inanış biçimini öğrenmemizde büyük katkı sağlamaktadır. 

Atiye Netflix göbeklitepe
Türk Yapımı Netflix dizisi Atiye ile Göbeklitepe popüler kültürün de bir parçası oldu.

Göbeklitepe: Tarihçesi

Atiye Netflix göbeklitepe

Bu eşsiz yapı yaklaşık 12 bin yıl önce Taş Devri sırasında inşa edilmiş.

Alman arkeolog Klaus Schmidt ve Şanlıurfa Müzesi öncülüğünde 1995 yılında kazı çalışmaları başlıyor ve 2007 yılında Schmidt kazı başkanı olarak göreve getiriliyor.  Göbeklitepe’nin Mısır piramitlerinden 7.500 yıl önce inşa edildiği öne sürülüyor. Yerleşik yaşama ait sembollere ve buğdayın ilk izlerine rastlanan kalıntılar üzerindeki işaretler bize dönem hakkında önemli bilgileri vermektedir. Kazılar sırasında bulunan figürler ve semboller taşlar ve heykeller arkeologların ve bilim insanlarının dikkatini çekmiştir. Kazı çalışmalarında bulunan her yeni sembol arkeoloji dünyasında ve basında büyük merak uyandırmıştır. 

arkeolojik kalıntılar sinem Ayabak

Göbeklitepe: Önemi

Neolitik dönemde inşa edildiği varsayılan tapınakta ise buluntular iyi şekilde korunduğu için üzerlerindeki kabartmalar anlaşılır bir biçimde göze çarpmaktadır. Mezopotamya olarak bilinen bölge, birçok medeniyetin doğuşuna ve yıkılışına tanıklık ettiğinden dolayı stratejik bir nokta olarak kabul edilmektedir. Bilinen ilk tapınım merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya bağlı Örencik Köyü yakınlarında yer almaktadır. Şanlıurfa merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta olan tapınak, şehrin kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan antik kente turistlerin yoğun ilgisi her geçen gün artmaktadır. 

arkeolojik kalıntılar sinem Ayabak

Göbeklitepe’nin Gizemi

Üst üste dizilmiş sütunlardan oluşan Göbeklitepe’de tapınım amaçlı yapılmış 20 tane “T” biçiminde sütun bulunmaktadır. Bu sütunların üzerinde ise çeşitli insan ve hayvan figürleri yer almaktadır. Tarihin bilinen en eski tapınaklarından biri olan Göbeklitepe, avcı-toplayıcı toplumların o dönemde var olduklarının kanıtıdır; fakat o dönemde birtakım malzemelerin eksikliğinden dolayı bu yapının nasıl ve ne kadar sürede inşa edildiğini hala bilinememektedir. 

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de alınan bu gizemli yeri gözde bir turizm merkezi haline getirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 yılını Türkiye’de ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak ilan etmiştir. 

Sinem Ayabak’ın Diğer Yazıları’na buradan ulaşabilirsiniz.