Erimtan Müzesi: Koleksiyonculuktan Müzeciliğe

Sinem Ayabak

Herkese merhaba! Bahar Ankara’da kendini iyice hissettirmeye başladı. Koronavirüs sebebiyle duran hayatın yavaş yavaş normalleştiğini görmek de umut verici. Elbette bu uzun bir süreç ve tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Ama yine de… Biraz daha mesafeli, biraz daha dikkatli de olsa, daha sosyal olabileceğimiz günleri ufukta görebiliyoruz. Bu yazıda sizlere “korona öncesi hayatımızın” önemli hafıza, tarih ve kültür mekanlarından olan Erimtan Müzesi‘ni tanıtacağız.

Öncelikle müzenin kurucusu Yüksel Erimtan’dan kısaca bahsedelim.

Yüksel Erimtan kimdir?

Mühendis bir koleksiyoncu ve bir sanatsever olan Yüksel Erimtan’ın arkeolojiye olan ilgisi oldukça fazlaydı ve şanslıyız ki bunun sonucunda yıllarca biriktirdiği eserler günün birinde eşsiz bir sanat ve arkeoloji müzesi olarak karşımıza çıkmıştır…


  • 1928 yılında İstanbul’da doğan Yüksel Erimtan, Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra 1951 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.
  • 1959 yılında Gama Şirketler Grubunu kurdu.
  • 1986 2009 yılları arasında, Uruguay‘ın Türkiye Fahri Başkonsolosluğu görevini üstlendi. Türkiye’nin kültürel ve sanatsal potansiyelini en iyi biçimde değerlendirmek, tarihi eserlerin ve kültür varlıklarının korunmasını teşvik etmek ve kaçırılmasını önlemek amacıyla 1996 yılında Kültür Varlıkları Koleksiyoncular Derneği’ni kurdu.
  • 2009 yılında ise Yüksel Erimtan Kültür ve Sanat Vakfı, ülkemizin kültür varlıklarının ülke içinde ve dışında tanıtılmasına katkı sağlamak, aynı zamanda kültür ve sanat bilincinin gelişmesine yol açmak amacıyla kuruldu. Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi de bu vakfın bünyesinde hayata geçti.

Erimtan Müzesi nerede?

Ankara Altındağ’da, kaleye çıkan yol üzerinde Koç Müzesi’nin hemen yanında olan Erimtan Müzesi, kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılması amacıyla kurulmuş, oldukça zengin bir koleksiyona sahip bir müze olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Erimtan Müzesi Koleksiyonları

yüksel erimtan. erimtan müzesi kurucusu

Bu müzedeki koleksiyonun içeriğinde ise neredeyse tamamı Anadolu kökenli, yaklaşık 2000 eser bulunmaktadır:

Hititler’den Bizans Dönemine kadar çeşitli eserlerin yanı sıra, ağırlıklı olarak Roma Dönemi’ne tarihlenen bu eserler grubunda; cam eserler, yüzük taşları ve sikkeler, çanak çömlekler, bronz eserler, takılar ve az sayıda da olsa çivi yazılı tabletler ve mühürler, Bizans Dönemi’ne ait eşyalar mevcuttur.

yüksel erimtan. erimtan müzesi kurucusu

Koleksiyonun en ilginç eser gruplarından birini oluşturan mühür taşları, taş oymacılığı sanatının en güzel örneklerini yansıtmaktadır. Koleksiyondaki mühür taşlarının çoğu Roma dönemine ait ve Anadolu kökenli olmakla beraber üzerlerinde bulunan imparator, tanrı, tanrıça figürleri ve tasvir edilen çeşitli mitolojik hikâyeler bize geniş bir anlatım zenginliği ve görselliği sunmaktadır.

Koleksiyonunun büyük bölümünü oluşturan cam eserler ise Anadolu Roma hâkimiyeti altındayken üretilmiş olan eşyalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Roma dönemi mezarlarına, hediye olarak konulması yaygın bir gelenek olan küçük boyutlu koku kapları ya da parfüm şişeleri (unguentarium) yine arkeoloji meraklılarının ilgisini üzerine çekmeyi fazlasıyla başaracaktır.

Roma dönemi’nin günlük hayatını ve özellikle sofra kültürünü bizlere gösteren seramik grubu ise zengin bir form ve dönem çeşitliliğine sahiptir. Sergilemede eser grubunun özelliğine göre bir düzen oluşturulmuştur. Örneğin Roma dönemine ait seramikler, günlük yaşam içindeki yerleri ve özellikle mutfak, yemek, ziyafet gibi temalar bağlamında sergilenerek eşsiz bir müze ve sergi alanı yaratılmıştır.

yüksel erimtan. erimtan müzesi kurucusu

Hem mimarisi hem de sergi sistemi ile göze oldukça hoş ve şık görünen müzenin sessiz ve sakin bistrosunda, Ankara manzarası eşliğinde, bir kahve içmek de insana apayrı bir huzur vermektedir.

yüksel erimtan. erimtan müzesi kurucusu

Bütün bunların yanı sıra, mütevazı de olsa bir etkinlik takvimleri olması her yaş grubuna hitap etmektedir. Arkeoloji söyleşileri, yazın açık hava konserleri, kışın da kapalı olarak düzenlenen konserler arasında Fazıl Say’ın da aralarında bulunduğu değerli sanatçılar konser vermiş ayrıca çocuklar için kurulan atölyeler ile çocuklara arkeolojiyi sevdirmek ve öğretmek amaçlanmıştır.

Eğer Ankara Kalesi’ne yolunuz düşerse, tarihe, sanata ve arkeolojiye ilginiz varsa bu müzeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.


Son Yazılanlar