Full 1
Ahmet Selim Bozok
Élection Grand Prix (1958): Vakit Saint Joseph Vakti
Full 1

Élection Grand Prix: İlk Saatim

Élection benim ilk saatimdir. İlköğretim bitip de İstanbul Saint Joseph lisesinin  yolu gözükünce babam almıştı. Kurmalı makinası vardır. Marka artık yok, arada sırada yurtdışı 2. el sitelerinde az da olsa örnekleri boy gösteriyor. Hala sorunsuz çalışır. 

Élection-Grand-Prix: Tarihçe

Élection, L. Braunschweig / Election SA olarak  La Chaux-de-Fonds İsviçre’de 1850 yılında kurulmuş,  1916 da isim “Les Fils de L. Braunschweig, Fabrique Élection” olarak değiştirilmiş. Marka, kuartz krizi daha başlamadan 60’lı yıllarda faaliyetine son vermiş. 

Kendi makinelerini (in-house) üretirlermiş. Diğer bilinen İsviçre saat markalarının aksine Google aramaları fazla sonuç vermiyor. Ben bunu markanın çok erken bitmesine bağlıyorum. 

Élection-Grand-Prix: En güzel anılar bu saatte… 

Frère Etienne’den Matalon’a, Frère Robert  “Ayı”dan Garti’e, cuma akşamları  yatakhaneden bodrum katındaki duşlara koşuşturmacaya, perşembe günleri öğle yemeğindeki “pommes  frites” sırasına, Nihat (Berker) ve Ekber (Onuk) ‘in kavga ettikleri için  papazdan “Les deux bebés” (2 bebe) iltifatını kazanmalarına, hafta sonu tatilinin başladığı Cumartesileri saat 13:00’te lacivert şapkalı, üniformalı şoförün 1955 cam göbeği Cadillac’ın kapısını açıp rahmetli Murat Sökmen’i beklemesi… Bu anılar hep Élection ile yaşandı. 

Plastik camlı, suya direnci sıfır olan bu saat hiçbir sorun çıkarmadan yatılı bir öğrenciye 8 sene doğru zamanı gösterdi, göstermeye de devam ediyor. Günümüzde aynı saati 8 gün arka arkaya takmayan ben yolun başında iken 8 yıl saat değiştirmemişim. Bu da herhalde alışkanlıkların evrimine bir örnek olsa gerek.

Ekşisözlük’te Saint Joseph

Bu iki  pasaj da Ekşi Sözlük’te Frere Étienne ve Saint Joseph için yazılmış: 

 “Weimann, Etienne, Fransız papaz, 1908-1998 yılları arasında yaşadı. 1932 yılında genç bir matematik öğretmeni olarak geldiği Saint Joseph lisesinden ölümüne kadar ayrılmadı. Bu okulda matematik hocalığı, Petit Quartier'den sorumlu müdür yardımcılığı yaptı, binlerce öğrenci yetiştirdi. Fransız hükümeti tarafından Legion d’Honneur Nişanı ile onurlandırıldı.” 
“Hemen hemen mezun ettigi bütün öğrencilerin adlarını  okul tarihine altın harflerle yazdırdıklarına inandıkları; hayatlarının en eğlenceli ama bi o kadar da depresif 8 senelerini geçirdikleri; hepsi birbirinden anormal hocaların kol gezdiği; adının telaffuzu zor olduğu için 'Şen Zozef', 'Sen Jojef' gibi bilumum sekillerde söylemleri bulunan İstanbulun güzide Fransız okullarından biri.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Son yazılanlar: