Dikkat COVID-19 (Corona Virüs) artık Whatsapp’ınızda!

Korkmayın, bu kez haberler kötü değil. Dünya Sağlık Örgütü, Corona ile ilgili güncel ve doğru haberleri geniş kitlelere iletebilmek için WhatsApp ve Facebook ile işbirliği yaptığını duyurdu.  

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 20 Mart 2020 tarihinde resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda, Corona pandemisi hakkında güvenilir bilgi ve haberleri geniş kitlelere iletebilmek için WhatsApp ve Facebook ile işbirliği yaptığını açıkladı.

İşbirliği kapsamında, DSÖ haber servisine arzu eden herkes Whatsapp üzerinden abone olabiliyor. Kullanıcılara talep ettikleri alt başlıklar hakkında DSÖ tarafından doğruluğu onaylanmış anlık iletiler gönderiliyor.

Ne demiş Francis Bacon: “Bilgi güçtür.” Güzel söz ama artık her zamankinden daha eksik. Evet “Bilgi güçtür” ama kontrolden çıkmış yanlış bilgiler ile doğru karar almak çok çok güçtür.

Sosyal medya aracılığıyla asılsız bilgilerin, şehir efsanelerinin ışık hızında yayıldığı, doğru ile yanlışın birbirine karışarak kitlesel paniğe yol açtığı bugünlerde DSÖ’nün Whatsapp bilgilendirme servisine önce kendimiz abone olduk, ardından tanıtıcı bir yazı hazırladık.

Nedir?

Bahsettiğimiz bilgi kanalının ismi: “DSÖ Sağlık Alarmı Mesajlaşma Servisi” (WHO Health Alert messaging service). Bilgi servisi WhatsApp altyapısını kullanıyor. Abonelerin cep telefonlarına COVID-19 hakkında doğruluğu teyit edilmiş ve güncel bilgiler anlık olarak gönderiliyor. Servis aracılığıyla bilgi alabileceğiniz konu başlıklarından bazıları:

Güncel istatistikler,

Korunmak için alınabilecek tedbirler,

Sıkça sorulan sorular ve cevaplar,

Basında yer alan güncel haberler.

Ne değildir?

Covid-19’un tedavisi ile ilgili deneysel çalışmaları, resmi olmayan ancak doğru olma ihtimali olan bilgileri akıl süzgecinden geçirerek de olsa okuyabileceğiniz bir servis değil DSÖ’nün servisi. Onaylı, güvenli, doğru bilgi verme amacı ile hazırlandığı için sözcüklerini olabildiğince ihtiyatlı seçiyor. Dolayısıyla aramızdaki araştırmacı gazetecileri ve konu hakkında halihazırda kapsamlı okuma yapmış kişileri tatmin etmeyebilecektir.

Hangi dilde?

Şu anda servis sadece İngilizce dilinde veriliyor. Ancak DSÖ önümüzdeki hafta içerisinde servisin başka dillere de çevrileceğini açıkladı. Servisin Türkçe olarak verilip verilmeyeceği hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Nasıl?

Çok basit.

  1. Aşağıdaki numarayı telefonunuzun rehberine kaydedin: +41 79 893 18 92 . Biz “WHO CORONA” diye kaydettik. Siz istediğiniz isimle kaydedin.

2. Numarayı kaydettikten sonra WhatsApp üzerinden numaraya mesaj göndermeniz gerekecek. “hi“. Gönderin gitsin.

Birkaç saniye içerisinde DSÖ telefonunuza bir mesaj gönderecek. Mesaj aşağıdaki gibi:

Hangi konu başlıkları?

DSÖ’den telefonunuza gelen mesajda her konu başlığına bir numara verilmiş. Arzu ettiğiniz numarayı seçip mesaj olarak göndermeniz halinde yine birkaç saniye içinde ilgili konu başlığına ilişkin bilgiler telefonunuza mesaj olarak gönderiliyor.

Konu başlıkları:

  1. Güncel Covid-19 istatistikleri
  2. Korunma yolları
  3. Sorulara cevaplar
  4. Şehir efsaneleri
  5. Seyahat tavsiyeleri
  6. Haberler ve medya
  7. Paylaş
  8. WHO COVID-19 Müdahale Fonuna Bağış

Diyelim ki güncel istatistikleri öğrenmek istiyorsunuz. “1” yazıp göndermeniz yeterli. DSÖ size en güncel raporuna internet bağlantısı vererek:

Dünyadaki genel vaka ve ölüm sayıları ile Doğu Pasifik, Avrupa, Güney Doğu Asya, Doğru Akdeniz, Amerika ve Afrika’daki vaka ve ölüm sayılarını özetliyor. Ayrıca ülke bazlı vakaları görünüteleyebilmeniz için internet bağlantısı iletiyor.

Özetle

WHO’nun bu işbirliğini yakın geçmişte ABD seçimlerinde yanlış reklam ve haberleri yayınlayarak kitleleri manipüle etmekle suçlanan Facebook ve bir Facebook şirketi olan Whatsapp ile yapmasını manidar bulmakla beraber, doğruluğu teyit edilmiş bilgilere DSÖ’nün bu hizmeti aracılığıyla ulaşmanın pratik bir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Haber servisine üye olmanızı ve başlıkları kurcalamanızı öneriyoruz.

Hepimiz o kadar uzun süredir Corona haberlerini takip ediyoruz ki, hizmete abone olduğunuzda DSÖ tarafından sağlanan bilgilerin çoğunu bildiğinizi fark edeceksiniz. Ancak yine de elde güvenilir bilgi kaynakları bulundurmakta her zaman fayda var. 6 numaralı “Haberler ve Medya” başlığına göz gezdirmenizi özellikle öneririz. Corona hakkında medyada çıkan güncel haberlerinin WHO derlemesine erişmek mümkün.

Pek çoğumuzun tanık olduğu en büyük, hatta muhtemelen ilk küresel salgın olan COVID-19’ı sağlıkla ve sevdiklerimize zarar gelmeden atlatmak dileklerimizle.

Begüm Feyzioğlu