Cloudflare WARP: Hızlı, Güvenli ve Ücretsiz VPN

Sizlere internet sitelerine erişim hızının arttırılması, engellenen sitelere erişim sağlanabilmesi ve internet trafiğinizin şifrelendirilmesi amacıyla 1 Nisan 2020 yılı itibariyle kullanıma açılan bir hizmetten bahsetmek istiyorum: Cloudflare WARP.

İnternet altyapısı sağlayan şirketlerden biri olan Cloudflare, yeni bir yazılımı ile önemli özellikler sağlamaya başladı. 1.1.1.1 adresi üzerinden DNS hizmeti veren Cloudflare, internet erişiminde bu DNS adresine şifrelenmiş bir şekilde ulaşılabilmesi ve internet trafiğinin kendi sistemleri üzerinden yönlenebilmesini sağlanabilmesi için hem Android hem de Iphone sistemleri için bir VPN uygulaması geliştirdi.

Google Play veya App Store’dan CloudFlare Warp uygulamasını yükledikten sonra yapılması gereken tek şey uygulamayı çalıştırmak.

Cloudflare WARP

Bu program çalıştırıldıktan sonra internet erişim trafiğinizi 1.1.1.1 sunucusuna yönlendiriyor. Böylece internet çıkışınız hem bölgesel/ülkesel engellemeler/filtreler atlatılmış olarak, hem de şifrelenmiş bir şekilde sağlanıyor. 1.1.1.1 DNS sunucusunun DNS over HTTPS desteklediğini de belirtelim. Bu özelliği kullanmak için bu yazıda anlatıldığı şekilde tarayıcınızda düzenleme yapmanız gerekebilir.

Uygulama ücretsiz ve ücretsiz kalacak

Ayrıca bu hizmetten yararlanmak için herhangi bir ücret ödenmesi de gerekmiyor. Şirket bu hizmetin ilerde de ücretsiz kalmaya devam edeceğini belirtiyor.

Cloudflare WARP uygulaması sadece bağlanmanızı sağlayan bir düğme içeriyor. VPN bağlantınız için özelleştirme yapmak istiyorsanız daha farklı uygulamalara ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. Fakat ben herhangi bir özelliğini değiştirmek ihtiyacı duymadım, Cloudflare WARP uygulaması sadece aç/kapa şeklinde bir düğmeye sahip olsa da amacına hizmet edecek şekilde ve sorunsuz çalışmakta.

Ayrıca WARP, diğer VPN uygulamalarınfan farklı olarak, sizin IP adresinizi saklamıyor, bağlandığınız site IP adresinizi görebiliyor. Bu dikkate almanız gereken bir bilgi olabilir.

Şu an sadece cep telefonları (Android/Iphone) sistemlerinde kullanılabilen Cloudflare WARP, 2020 itibariyle vpn ve güvenli internet erişimi alanında denemenizi kuvvetle önereceğimiz uygulamalardan.

Son Yazılanlar