Android Kullanıcıları Dikkat: Bu Fotoğrafı Duvar Kağıdı Yapmayın!

Gökhan Kutlucan

Bazı Android kullanıcıları twitter üzerinde yaptıkları paylaşımlarda bir doğa fotoğrafını Android telefonlarında duvar kağıdı yaptıktan sonra soft-brick yani yazılımsal kilitlenme durumu oluştuğunu bildirdiler. Bu yazıda, android telefonu çökerten duvar kağıdı sorununu ele alıyoruz.

Sorun Hangi Markaları Etkiliyor?

Öncelikle sorunun iOS kullanan telefonları etkilemediğini ifade edelim. Bu sorunun yalnızca Android 10 işletim sistemine sahip olan Google, Samsung, OnePlus, Nokia, ve Xiaomi telefonlarını etkilediği görülüyor.

Sorunun Belirtileri Neler?

Sorun yaşayanlardan bir kısmı bahsi geçen fotoğrafı duvar kağıdı yaptıktan sonra, telefonlarının açılırken tekrar tekrar resetlenmesi, böylece döngüye girip hiç bir zaman açılamaması durumu ile karşılaşmışlar. Sorun yaşayan diğer gruptakilerin telefonları da tamamen çalışmaz olmuş. Bu durumda telefonu güvenli modda açmanın da bir işe yaramadığı görülmüş.

Kim derdi ki bir duvar kağıdı Android’inizi kullanılmaz hale getirebilir?

Sorunun Çözümü Nedir?

Bu sorunun şu an bilinen tek çözümü telefonu recovery mode’da açarak fabrika ayarlarına döndürmekten geçiyor. Bu da tabi ki tercih edilen bir işlem değil çünkü bunu yapınca da telefonun içindeki verilerinizi kaybediyorsunuz.

Android Telefonlar Bir Siber Saldırı ile mi Karşı Karşıya?

Duvar kağıdının sebep olduğu yazılımsal kilitlenmenin nedenlerine bakacak olursak, durumun bir virüs ya da siber saldırı türü bir sebepten kaynaklanmadığını öncelikle ifade edelim.

Sorun Renk Özellikleri

Sorunun sebebi, Android 10 işletim sisteminde duvar kağıdı renk özelliklerini okuyan yazılımın yapması gereken işlemi yapamayarak telefonun resetlenmesine neden olması. Kısacası telefon her açılırken ekranda görüntülenmesi gereken fotoğraf telefonun resetlenmesine neden olmaya başlayınca, telefon hiç açılamaz oluyor.

iOS’ta da Benzer Sorunlar ile Karşılaşılabilir mi?

Bu yazıda anlatmış olduğumuz sorun yalnızca Android telefonları etkiliyor. Bununla birlikte, benzer sorunların sadece Android sistemlerine has olmadığını, iOS 13 işletim sistemi yüklü olan iPhone’larda da sistemleri çökerten metinlerin olduğunu hatırlayalım.

Sonuçta her yazılımın bir açığı ve hatası olabiliyor, bu yazıdaki amacımız Android sistemlerini kötülemek değil. Kullanılan yazılımları ve sistemleri biraz da özelliklerine, hassas olduğu noktalara dikkat ederek kullanmakta fayda var.

Sorun yaratan duvar kağıdını bilmeniz ve böyle bir dosya size gönderilirse duvar kağıdı olarak ayarlamamanız için uyarı amacıyla burada yayınlıyoruz.

Siz siz olun, eğer bir Android telefonu kullanıcısı iseniz aşağıda yer alan fotoğrafı duvar kağıdı yapmayın!


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Slide 2

Bugünkü söyleşimizde Psikoloji Bilim Uzmanı ve Aile Danışmanı Sayın Şirin Şinikçi’yi ağırladık. COVID-19 döneminde çocuk psikolojisine ilişkin bilinmesi gerekenler neler? Çocuğa ölüm haberi nasıl verilir? Çocukların kıyafet seçimleri nasıl ve niçin düzenlenir? Keyifli okumalar dileriz.

Slide 2

“1932 yılında Üsküdar’da doğan Ayfer Akkal, gerçek bir İstanbul hanımefendisi. Bin dokuz yüz otuzlu yıllardan itibaren tanıklık ettiği İstanbul’u; Cumhuriyet ilan edildikten sonra da etkisini hissettirmeye devam eden Osmanlı saray kültürünü; okuldaki izcilik ve atletizm maceralarını; iki çocuğunun birini IDSO’da başarılı bir müzisyen, diğerini ise seçkin bir iş kadını olarak yetiştirişini öyle canlı anlattı ki, konuşmamız hiç bitmesin istedim.” Begüm Feyzioğlu yazdı.

Slide 3

Devlet Tiyatrolarında ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarında ışık tasarımı alanında uzun yıllar çalışmış Ersen Tunççekiç ile röportaj yaptık.

Slide 3

Bana ilham veren bir cumhuriyet kadınının, azimli bir köy öğretmenin Bursa’dan Afganistan’a uzanan hikayesini anlatacağım size. Daha doğrusu o kendi hikayesini anlatacak, ben aracı olacağım. Kahramanımızın adı Gülten Bengür. Benim anneannem… Ama bu bilgiyi sadece bir detay olarak veriyorum. Çünkü anneannem olmak haricinde, yaşamının 87 baharına sığdırdığı o kadar macera var ki, “birinin anneannesi olmak” bunların yanında fazlasıyla sıradan kalıyor.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Son Yazılanlar