10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri Başlıyor!

10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri Başlıyor!

Saide Begüm Feyzioğlu

Pandemi döneminde sinemaları, konserleri, film festivallerini hepimiz çok özledik. Neyse ki bu özlemimizi teknoloji sayesinde online etkinlikler ile biraz olsun dindirebiliyoruz.

10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri Başlıyor!

Başlıyor: 10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri

Bu etkinliklerden biri de 10. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri.

Film Günleri kapsamında ödüllü filmler 10-20 Aralık tarihlerinde çevrimiçi ve ücretsiz olarak izlenebilecek.

Dikkat: Kayıt yaptırmayı ve bilet almayı unutmayın!

Ücretsiz ve herkese açık bir etkinlik olmasına karşın, etkinlik öncesinde kayıt olmak ve bilet almak gerekiyor.

Her film için belirlenen kişi sayısı 30 ile sınırlı.

Aşağıdaki bağlantıdan gösterime girecek filmleri inceleyebilir, beğendikleriniz için yerinizi ayırtabilirsiniz.

https://www.festivalscope.com/

Benim en çok merak ettiğim üç film ise aşağıda:


1. BORN IN EVIN | Evin’de Doğmak

Filmin konusu

“Evin’de Doğmak; siyasi mahkumların bulunduğu, dünyanın en kötü şöhretli hapishanelerinden birinde doğan ve o zamanki koşulları araştırmak için yola çıkan yönetmen ve oyuncu Maryam Zaree’nin ailesinin hikayesini anlatıyor.”

Yönetmen: Maryam Zaree hakkında

“Maryam Zaree, 1983’te Tahran, İran’da doğdu. Siyasi zulümden kaçan annesi, Maryam’ı iki yaşındayken Almanya’ya getirdi. Maryam Zaree, Frankfurt’ta büyüdü ve PotsdammBabelsberg’deki ünlü film okulu Konrad-Wolf’ta oyunculuk eğitimi aldı. Çok sayıda uzun metrajlı filmde başrol oynadı, tiyatro ve televizyonda çalıştı ve performanslarıyla ödüllendirildi.”


2. BUÑUEL IN THE LABYRINTH OF THE TURTLES | Buñuel, Kaplumbağaların Labirentinde

Filmin Konusu

“Paris, 1930. Salvador Dalí ve Luis Buñuel Sürrealist hareketin ana figürleri haline gelmiştir. Buñuel, Altın Çağ filminin ardından gelen karalamalarla beklenmedik bir şekilde parasız kalır. Bu zor durumda, İspanya’nın en yoksul bölgelerinden biri olan Las Hurdes hakkındaki bir belgesel olan bir sonraki projesinin üstesinden gelemez. Bunun üzerine Buñuel’in yakın dostu heykeltıraş Ramón Acín, bir piyango bileti alarak eğer kazanırsa Buñuel’in filminin masraflarını karşılayacağına söz verir. İnanılmaz bir şekilde, şans onların tarafındadır.”

Yönetmen: Salvador Simó hakkında

“Salvador Simó: Yönetmen ve senarist. 1991’de Los Angeles Amerikan Animasyon Enstitüsü’nde Animasyon eğitimi almaya başladı; aynı zamanda Bill Melendez Prod Studio’da özel bir Charlie Brown filmi üzerinde çalıştı. 2008’de Asya’da bir animasyon dizisi yönetmeye başladı. Disney yapımı animasyon filmi The Jungle Book ve Pirates of The Caribbean: Dead Men Tell No Tales filmlerinde çeşitli görevler aldı. 2016’da Buñuel, Kaplumbağaların Labirentinde filmini yönetmek için İspanya’ya döndü. Film Ekim 2018’de Los Angeles Animasyon Film Festivali’nde prömiyerini yaptı.”


3. IHUMAN | eİnsan

Filmin Konusu

“Demokrasi ve seçim özgürlüğü yanılsaması altında yapay zekanın tüyler ürpertici yükselişini ele alan film, görünmez yapay zeka devriminin ön saflarında yer alan öncüleri takip ederek bu teknolojinin nasıl geliştirildiğini ve uygulandığını açığa çıkarıyor. eİnsan’da yapay zeka endüstrisinin en parlak zihinleri geleceğimizin yol haritasının şifresini çözmeye çalışıyorlar. Peki şifreyi elinde tutan kim gerçekten?”

Yönetmen: Tonje Hessen Schei hakkında

“Tonje Hessen Schei, 1996’dan beri bağımsız belgesel yapımında çalışan ödüllü bir belgesel yönetmenidir. Filmleri, insan hakları, çevre ve insan ile makineler arasındaki değişen ilişkilere odaklanmaktadır.”

Saide Begüm Feyzioğlu’nun diğer yazıları için buraya bakabilirsiniz.

Son yazılanlar da aşağıda: